Zaprawa murarska – jaką wybrać?

Podczas urządzania lub remontowania domu, niezwykle istotne są nie tylko meble i dekoracje, ale przede wszystkim odpowiednie materiały budowlane, od których zależy bardzo wiele w kwestii wyglądu i dalszego funkcjonowania naszego mieszkania.

Podobnie jest w przypadku wyboru zaprawy murarskiej. Dokonując jej zakupu należy mieć na uwadze, do czego będzie wykorzystana. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów – jedne przeznaczone są do łączenia np. cegieł czy płytek, inne do drobnych napraw czy wypełniania ubytków. Zaprawę można kupić w workach, najczęściej dwu-, pięcio- lub dziesięciokilogramowych, lub w kilkulitrowych wiadrach. W pierwszym przypadku jest to po prostu sucha, szara mieszanka, do której należy dolać wodę w proporcjach, zalecanych przez producenta, a następnie dokładnie rozrobić. Z kolei w drugiej wersji mamy do czynienia z zaprawą płynną, którą używamy bezpośrednio po otwarciu, bez konieczności mieszania z wodą. Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie również nowoczesne zaprawy w postaci pianki, dzięki czemu nałożenie jej przebiega niemal ekspresowo.

Szczególną wagę należy przyłożyć do wyboru zaprawy murarskiej, jeśli zdecydujemy się na posiadanie paleniska, pieca, grilla czy kominka. Klasyczna, tradycyjna nie sprawdzi się w tym przypadku ze względu na duży kontakt z wysoką temperaturą. Wówczas potrzebna jest specjalna zaprawa ogniotrwała, dostosowana do pracy nawet w 1800 stopniach Celsjusza. Ponadto charakteryzuje ją doskonała plastyczność, przyczepność, siła wiązania i odporność na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne oraz działanie substancji chemicznych.

Zaprawa ognioodporna nie wymaga dużych nakładów finansowych – pięciolitrowa wersja płynna to koszt około 20 zł, zaś cena dziesięciokilogramowej mieszanki nie przekracza zazwyczaj 25 zł. Dostępne są oczywiście także wersje tańsze. Zaprawę taką bez trudu znajdziemy w każdym markecie ze sprzętem i elementami budowlanymi lub w sklepie internetowym.

Nakładanie materiału, jakim jest zaprawa ogniotrwała nie powinno sprawić większych problemów nawet laikowi. Jeśli nie dysponujemy ekipą remontowo-budowlaną, z powodzeniem możemy tę czynność wykonać samodzielnie. Ważna jest tu przede wszystkim dokładność, a także zastosowanie się do wskazówek, zamieszczonych przez producenta na opakowaniu.

Pamiętajmy więc, że podczas budowy i remontu ważny jest każdy szczegół, a użyte materiały i sprzęt budowlany to podstawa naszej pracy. Zadbajmy więc o to, by były dobrane zgodnie z zastosowaniem i odpowiednio użyte.

REKLAMA: Cegły ceramiczne – ceramic.com.pl/kategoria/cegly/cegly-izolacyjne

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)