Wymiana walut przez internet

W całej Polsce działa kilka tysięcy kantorów stacjonarnych, w których można wymieniać waluty. Kantory zarabiają na różnicy kursów. Sprzedają walutę po droższym kursie i odkupują od klientów po kursie niższym. Aktualne kursy walut w kantorach są ustalane na podstawie kursu waluty ustalonego przez Narodowy Bank Polski i powiększone o prowizję, jaką pobiera kantor. W każdym kantorze przy zakupie większej ilości waluty można liczyć na niższe kursy, i tym samym można zaoszczędzić swoje pieniądze.

wymiana walut przez internet

Waluty kupują osoby, które wybierają się na zagraniczne wyjazdy lub zagraniczne wczasy, a także osoby, które pracują za granicą lub otrzymały pieniądze w walucie obcej np. jako prezent.
Od kilku lat w Polsce działają także kantory internetowe, dzięki którym możliwa jest internetowa wymiana walut. Taki e-kantor oferuje często bardzo korzystne kursy wymiany. Co więcej wymiana walut przez internet jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż może się obejść nawet bez konieczności wychodzenia z domu.
Aby wymienić pieniądze w kantorze internetowym trzeba mieć rachunek bankowy w złotówkach oraz konto walutowe. Bardzo dobrze byłoby mieć także dostęp do bankowości internetowej. Dzięki temu całą transakcję można wykonać od ręki, bez konieczności wychodzenia z domu.
Możliwość kupowania waluty obcej w kantorze internetowym jest doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, w euro lub w jakiejkolwiek innej walucie obcej.
Od kilku lat w Polsce działa ustawa antyspredowa. Zgodnie z przepisami tej ustawy banki nie mogą już żądać od swoich klientów, aby walutę do spłaty kredytu kupowali w banku, w którym zaciągnęli kredyt. Przed wejściem w życie ustawy banki zarabiały na walutowych kredytach hipotecznych podwójnie. Z jednej strony czerpały korzyści z odsetek bankowych oraz marż i prowizji. Zaś z drogiej strony korzystały także na wysokim kursie waluty, jaką sprzedawały swoim klientom. Wraz z wejściem w życie ustawy antyspredowej klient ma możliwość wyboru miejsca, w którym kupi walutę potrzebną na spłatę kredytu oraz spłacenia rat kredytu samodzielnie.
Kantory internetowe oferują często najniższe kursy walut. Dzięki temu na każdej racie kredytobiorca może zaoszczędzić do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W skali całego roku jest to naprawdę bardzo duża oszczędność.
Kantory internetowe mają konta w różnych bankach, a przykładem takiego e-kantoru jest Lider Walut. Są to zarówno konta złotówkowe, jak i konta walutowe. Dzięki temu wymienione pieniądze już po kilku godzinach trafiają na konto klienta lub bezpośrednio na konto kredytowe, dzięki czemu dokonana zostaje spłata kolejnej raty kredytu.
Niektóre banki, które działają w Polsce także oferują możliwość kupowania w nich walut obcych. Jest to opłacalne w przypadku waluty euro. Tutaj różnice kursów pomiędzy kantorami internetowymi, a bankami są minimalne. Jednak banki cieszą się większym zaufaniem klientów, dlatego spora część z nich decyduje się na zakup waluty właśnie w banku.
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (2 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)