Różnorodność czapek z daszkiem

Od wielu wieków czapki są zdecydowanie najpopularniejszymi nakryciami głowy. Które z nich kiedyś były najpopularniejsze, a które obecnie są wykorzystywane najczęściej?

Czapka z daszkiem

Wydaje się, że wśród wszelkich rodzajów czapek, to te, które posiadają daszki są najpopularniejsze. Niemniej jednak, należy podkreślić, iż termin czapki z daszkiem jest bardzo ogólny. Jest to oznaczenie wielu rodzajów czapek.

Dawne czapki z daszkiem

Wbrew pozorom, czapki z daszkiem były znane już kilka wieków temu. Uważa się, ze pojawiły się w XVII wieku. Były to tak zwane kaszkiety. Kaszkiety to relatywnie niewielkie nakrycia głowy, mocno spłaszczone. Daszki w kaszkietach są natomiast bardzo krótkie. Kaszkiety są więc raczej pozbawione funkcji praktycznej, gdyż w bardzo niewielkim stopniu zapewniają one ochronę przed słońcem.

Jeśli chodzi o historię kaszkietu, na samym początku czapka ta zarezerwowana była dla wojskowych. Dopiero około stu lat temu kaszkiety weszły do powszechnego użytku. Dzisiaj nadal można napotkać tego rodzaju czapki. Zwłaszcza w ostatnich kilku latach popularność na nią znacząco wzrosła.

Warto też wspomnieć w tym miejscu o gawroszkach. Kaszkiety jak i gawroszki to bardzo zbliżone do siebie rodzaje czapek. Jedne i drugie początkowo były czapkami wojskowymi. Jeśli zaś chodzi o ich budowę, gawroszki przeważnie są odrobinę większe. Dotyczy to zarówno ich podstawy, która nie jest tak spłaszczona jak w kaszkietach, jak i daszka, który jest dłuższy, a czasem również szerszy.

Czapki XX wieku

Inną grupą czapek z daszkiem są te, które do obiegu weszły dopiero w XX wieku. Na pewno najbardziej znaną czapka z tego okresu jest bejsbolówka. Wydaje się, że każdy widział kiedyś bejsbolówkę, gdyż czapka ta zyskała swego czasu gigantyczną popularność. Dla bejsbolówki charakterystyczna jest miękka i wąska podstawa oraz jeszcze węższy daszek. Co więcej, daszek ten można dodatkowo jeszcze zaginać w miarę potrzeby.

Ponadto, są również inne rodzaje czapek, które posiadają daszki. Ostatnio bardzo często widywane są czapki w stylu hiphop. Jako pierwsi nosili je własnie przedstawiciele subkultury hip hop. Dzisiaj jednak, czapki te nie są już zarezerwowane tylko dla nich. Czym charakteryzuje się to nakrycie głowy? Na pewno w oczy rzuca się szeroki i długi daszek. Czapki te nosi się zwykle nieco przechylone w górę, w przeciwnym razie bowiem daszek zmniejsza widoczność.

Warto zauważyć, że dzisiaj coraz częściej powstają czapki będące połączeniem różnych ich rodzajów. Dobrym przykładem są czapki na uszy, które maja dobudowane niewielkie daszki.

Materiał powstał przy współpracy z administratorem portalu www.rodzajeczapek.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)