Pamięć ram do komputera stacjonarnego

Pamięć ram jest stosunkowo istotnym elementem w każdego komputera. Im więcej mamy pamięci ram i im nowszy standard posiada tym nasz komputer będzie chodził szybciej, a liczba jednocześnie uruchomionych programów bez efektu zacinania wzrośnie.

Pamięć RAM jest wykorzystywana nie tylko w tradycyjnych komputerach, ale również w innych urządzeniach wykorzystujących procesory i podzespoły przechowujące dane. Przykładem mogą być zarówno tablety, smartfony, jak również przenośne konsole do gier.

Pamięć ram służy do tymczasowego przechowywania danych na potrzeby procesora, tak żeby nie pobierać za każdym razem danych z  dysku, który jest wielokrotnie wolniejszy od komputera.

Obecnie na rynku najpopularniejsze są pamięci RAM w standardzie DDR3. Ten rodzaj pamięci posiada w tej chwili najszybszy przesył danych. W zależności od typu karty prędkość może wynosić od 6,4GB/s do aż 19,2GB/s.

W porównaniu do poprzednim standardem DDR3, popularne trójki mają znacznie większą prędkość przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości potrzebnego prądu. Jest to 40% mniej niż w przypadku DDR2.

Przyjmuje się, że wadą w porównaniu do DDR jest nieco gorszy czas dostępu, które jednak rekompensuje wyższa przepustowość.

Jeżeli nie wiemy, które pamięci ram będą dla nas najlepsze to dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie swojej decyzji z osobami, które przesiadują na forach internetowych, jak również przedyskutować wszystkie kwestie z osobami, które prowadzą różnego rodzaju serwisy tematyczne.

Pamięci ram cały czas przyspieszają. Wraz z rozwojem pozostałych kategorii produktów konieczna jest również aktualizacja pamięci ram.

W tym momencie starsze wersje pamięci ram nadal można kupić w sklepach internetowych i tradycyjnych, ale głównym miejscem są jednak aukcje internetowe, gdzie różne osoby starają się pozbyć starych podzespołów na rzecz nowszych modeli.

Wkrótce może się okazać, że pamięci ram jeszcze bardziej przyspieszą, a zastosowanie znajdą nie tylko w komputerach i laptopach, ale również w telefonach komórkowych oraz innych  drobnych urządzeniach.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)