O tym, jak ważna jest odpowiednia aranżacja wnętrza

Gdy dom zostaje zbudowany, jego właściciel musi zmierzyć się z kolejnym etapem, jakim jest wykończenie wnętrza. O ile część osób często z braku funduszy decyduje się odwlec w czasie zewnętrzne wykończenie ścian, to z wnętrzem nie da się tak postąpić, jeśli chcemy jak najszybciej zamieszkać w naszym nowym domu.

Na tym etapie warto przemyśleć zarówno aranżację, jak i rozkład gniazd czy oświetlenia, by odpowiednio położyć wszelkie instalacje. Możliwe są jeszcze drobne zmiany, np. dostawienie ścianki działowej, jednak warto skonsultować je z projektantem lub kierownikiem budowy, gdyż możliwe, że to, co laikowi wydaje się drobnostką może mieć większe konsekwencje dla projektu.
Przede wszystkim jednak należy wybrać materiały, jakich użyjemy do wykończenia wnętrz (zob. litbud.pl). Czy ściany mają być otynkowane, czy położone zostaną płyty? A jeśli tynki, to jakie: cementowo-wapienne, a może gipsowe? Jeśli powierzchnia do tynkowania jest duża, warto rozważyć tynki maszynowe, czyli wykonywane za pomocą specjalnego agregatu, co przy większych powierzchniach jest nie tylko dużo szybsze, ale i tańsze. A co zostanie położone na tynkach? Płyty, tapety, farby? W niektórych pomieszczeniach, np. korytarzu czy salonie warto rozważyć położenie tynku dekoracyjnego, który nie wymaga dodatkowych działań upiększających. A przecież to dopiero ściany, a co z podłogami?
Jeżeli korzystaliśmy z usług architekta możliwe, że na część tych pytań odpowiedzi znajdziemy w projekcie. Jednak nie zawsze są one ostateczne.
Jeśli samemu czujemy się niezbyt pewnie zestawiając kolory, faktury i materiały, możemy zadanie to powierzyć dekoratorowi wnętrz. Niestety ci najlepsi nie należą do najtańszych, a przekrój cenowy jest olbrzymi. Za pracę dekoratora zapłacimy od ok. 30 do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy wnętrza. Za to możemy być pewni, że w projekcie zostaną uwzględnione wszelkie okoliczności, o jakich zwykły człowiek niezwiązany z branżą, mógłby nawet nie pomyśleć. Oczywiście za tę cenę otrzymamy także sposób umeblowania domu, a należy pamiętać, że dla komfortu mieszkania jest to równie ważne, co reszta. Dzięki odpowiedniej aranżacji, nasz dom zyska nie tylko odpowiedni, pasujący do nas styl czy zachwyci naszych gości, ale przede wszystkim posłuży nam przez wiele lat.
Jak więc widzimy, wykończenie wnętrz nie jest prostą sprawą i nie warto zwlekać z decyzjami do momentu, aż mury domu będą już gotowe. Im szybciej będziemy mieli spójną koncepcję całości, tym łatwiej i sprawniej będą posuwały się prace nad całością, a tym samym skróci się czas oczekiwania na oddanie domu do użytku. A przecież na tym tak naprawdę najbardziej nam zależy.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)