Nastawienie na rozwój

Gospodarki poszczególnych państw są bardzo zróżnicowanie. Wpływa na to wiele elementów, jak chociażby ukształtowanie terenu, uwarunkowania historyczne czy zróżnicowanie dostępnej siły roboczej. Niemniej, pomimo wielu różnic, jakie dzielą konkretne kraje, wspólna wydaje się być ich przyszłość.

Coraz śmielej mówi się bowiem o tym, iż najbliższe kilka, kilkanaście lat należeć będzie w głównej mierze do nowych technologii. Dowody tego widzimy obecnie. Jak wskazuje dzisiejsza struktura rynku pracy, specjaliści z dziedziny IT są najbardziej poszukiwanymi pracownikami. Spowodowała to dynamiczna informatyzacja wielu firm, które poprzez otwarcie na nowe technologie chcą dostosować swoje działanie do szerokich możliwości dziedziny informatyki.

Postępująca cyfryzacja sprawiła, iż popyt na fachowców wysokiej klasy jest obecnie ogromny. Rozwój wielu technologii związany jest jednak z koniecznością ciągłego poszerzania umiejętności dzisiejszych pracowników branży. Kurs oracle czy innego typu szkolenia są kierowanie głównie do tego typu osób, po to aby poszerzały one swoje kompetencje, stając się przy tym konkurencyjnymi na rynku. Determinuje to jednak najbliższa przyszłość.

Jak wykazują bowiem liczne badania, w najbliższym okresie priorytetem dla wielu krajów stanie się rozwój innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań. Liczba stworzonych miejsc pracy związanych z nowymi technologiami oscylować będzie w granicach miliona, dlatego też tak ważne jest to, aby kształtowane były nowe zastępy wyspecjalizowanych pracowników. Poza fachowcami z dziedziny dotyczącej baz danych, których uczy się poprzez szkolenia Sql, poszukiwani będą zwłaszcza programiści aplikacji mobilnych, Big Data oraz spraw związanych z chmurą. Eksperci wskazują jednak również na to, że w branży IT liczyć się będą również kompetencje miękkie, a także przygotowanie biznesowe.

15036716967_60685aaf78_z

Umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, otwartość umysłu, a także szeroka wiedza na temat wszelkiego rodzaju zjawisk finansowych to jedynie kilka cech, którymi powinien kierować się wysokiej klasy fachowiec.

Niezwykle istotne w branży wydają się również kompetencje dotyczące tworzenia interfejsów umożliwiających komunikację na linii człowiek-maszyna. Do coraz większej grupy osób dochodzi bowiem to, że najbliższa przyszłość związana jest właśnie z wszelkiego rodzaju maszynami, które będą w bardzo dużym stopniu zastępować człowieka. Informatyzacja i automatyzacja poszczególnych gałęzi gospodarki dzieje się bowiem na naszych oczach, dlatego tak potrzebni będą specjaliści posiadający umiejętności z zakresu dostosowania działalności różnorakich robotów do naszych potrzeb.

Planując swoją zawodową karierę warto więc zastanowić się nad wyborem ścieżki technologicznej. Liczne kursy informatyczne, specjalne kierunki studiów czy poszczególne szkolenia pozwolą nam zdobyć niezbędne zdolności, które z pewnością zapewnią zatrudnienie w przeciągu najbliższych lat. Rozwój branży IT jest bowiem pewny i nic nie wskazuje na to, aby miał się on kiedyś zatrzymać.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)