Kawalerka, mieszkanie czy apartament – co wybrać?

Jeśli stoisz przed wyborem własnego miejsca zamieszkania, możesz poczuć się trochę zagubiony w gąszczu ofert i propozycji. W związku z tym postaramy się przedstawić Ci podstawowe wady i zalety kawalerek, mieszkań i apartamentów. Zaczniemy od mieszkań, ponieważ jest to najbardziej powszechny rodzaj nieruchomości występujący w Polsce. Charakteryzuje się on metrażem od średniej wielkości wzwyż i przynajmniej dwoma pokojami. Niewątpliwe atuty mieszkań to umiarkowana cena przy zachowaniu komfortowego metrażu. Na Polskim rynku nieruchomości jest obecnie bardzo wiele mieszkań, zarówno jeśli chodzi o rynek wtórny jak i pierwotny. Kupujący w związku z tym jest w pozycji uprzywilejowanej, może przebierać, a także targować się o cenę. Minusem jest bardzo często występujący czynsz, który jest odpłatnością dla zarządcy budynku. Niejednokrotnie jego wysokość jest bardzo duża i stanowi dodatkowe obciążenie dla budżetu domowego, niejednokrotnie obarczonego już kredytem hipotecznym. Następnym rodzajem nieruchomości jest kawalerka. Jest to mieszkanie o małej powierzchni, najczęściej jednopokojowe. Jest to najczęstszy wybór osób samotnych oraz młodych, których głównym kryterium wyboru jest cena. W tym przypadku z pewnością będzie ona niższa z powodu małego metrażu. Z tego samego powodu będzie także mniejsza odpłatność czynszowa. Jest to zatem dobry wybór dla osób, które marzą o własnych czterech kątach, ale nie dysponują dużą ilością gotówki bądź nie mają wysokiej zdolności kredytowej. W związku z obecną sytuacją gospodarczą kraju i małymi zarobkami na rynku pracy jest to coraz bardziej pożądany rodzaj nieruchomości.

st-james-town1

źródło: http://grupa3d.pl/inwestycje+w+sprzeda%C5%BCy,174

 

Nawet developerzy coraz częściej decydują się na poszerzanie oferty kawalerek, których metraże zaczynają się nawet od kilkunastu metrów kwadratowych. Osoby, dla których finanse nie stanowią problemu, mogą zastanawiać się także nad kupnem apartamentu. Są to nieruchomości zazwyczaj duże metrażowo, ale niekoniecznie. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka jakość wykonania i wyposażenia wnętrza, niejednokrotnie projektowanego przez biuro projektów np. grupa3d. Apartamenty charakteryzują się na rynku wysokimi cenami zakupu, jednakże często nie występuje w nich opłata czynszowa, co pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Charakteryzują się najczęściej pięknym otoczeniem strzeżonego osiedla oraz miejscem parkingowym przyporządkowanym do każdego apartamentu.

W każdym mieście np. apartamenty Kraków sprzedaż odbywa się w sposób profesjonalny. Odbywają się prezentacje demonstrujące nam dany apartament oraz jego okolicę. Jeśli apartament pochodzi z rynku pierwotnego i nie jest jeszcze ukończony możemy zapoznać się z wizualizacjami, które mają pomóc nam w podjęciu decyzji. Przy dokonywaniu wyboru warto jest patrzeć przyszłościowo i perspektywicznie, trzeźwo ocenić swoje możliwości finansowe i preferencje. Należy także nie sugerować się opiniami innych, ale własnymi odczuciami, ponieważ wybór własnej kawalerki, mieszkania czy apartamentu to często wybór wiążący na całe życie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)