Jakie są odmiany pokera?

Wielu osobom poker kojarzy się przede wszystkim z pięciokartową grą dobieraną (Five Card Draw). To jednak tylko jedna z odmian pokera, polegająca na tym, że każdy gracz dąży do tego, by ułożyć ze swoich pięciu kart najsilniejszy układ. Wszystkie karty gracza są niewidoczne dla pozostałych zawodników. Obstawianie zaczyna się od ciemnej, kolejni gracze mogą przebić, sprawdzić lub spasować. Po pierwszej rundzie licytacji każdy gracz może wymienić karty, następnie licytuje się po raz drugi i jeśli jest to konieczne, porównuje się swoje układy.

Swego czasu Five Card Draw był najpopularniejszą odmianą pokera, dzisiaj jednak najbardziej rozpowszechnioną wersją tej gry jest Texas Hold’em. Jego popularność mocno podbiły turnieje pokerowe, bo na najbardziej prestiżowych rozgrywkach zawodnicy rywalizują ze sobą właśnie przy Texas Hold’em. Na czym polega różnica? W Texas Hold’em do ręki dostajemy tylko dwie karty i tylko one są niewidoczne dla reszty zawodników. Na stole znajduje się jeszcze pięć odkrytych kart wspólnych – nasza ręka plus karty ze stołu tworzą układ. W Texas Hold’em można obstawiać zakłady albo o określonej wartości (odmiana Limit) albo dowolnej wysokości (odmiana No Limit). W Pot Limit zakład może mieć dowolną wartość, ale nie wyższą od wysokości aktualnej puli. Podobnie jak Five Card Draw, Texas Hold’em jest bardzo łatwy do nauczenia, jednak wejście na wyższy poziom wymaga sporo pracy.

Dość często spotykaną odmianą pokera jest także Omaha. Pod wieloma względami odmiana ta przypomina Texas Hold’em. W Omaha gracz dostaje cztery karty własne i łączy je z kartami na stole, tyle że nie mogą to być dowolne kombinacje. Układ w Omaha zawsze składa się z trzech kart wspólnych i dwóch kart własnych, inne połączenia nie są dopuszczalne. Zakłady w Omaha mogą być limitowane, bez limitu albo do wysokości aktualnej puli.

Jest jeszcze 7 Card Stud – gracze dostają po siedem kart, ale przy wygranej uwzględnia się tylko układy pięciokartowe. W 7 Card Stud otrzymuje się przy pierwszym rozdaniu trzy karty, z czego jedna jest odkryta. Gracz z najsłabszą kartą zaczyna licytację. W kolejnych rozdaniach gracze dostają po jednej odkrytej karcie, dopiero przy ostatniej kolejce wydawane karty są zakryte. Po ostatniej rundzie zakładów wyłaniany jest najsilniejszy układ.

Zawodowi gracze, tacy jak choćby najlepsi polscy pokerzyści (aktualny ranking na: pokerbreaklive.net/ranking-pokerzystow/), zwykle specjalizują się w jednej odmianie. Najłatwiej mają miłośnicy Texas Hold’em, ponieważ jest to wersja najczęściej wybierana przez graczy, dlatego zawsze możemy znaleźć przeciwnika do swojego stolika. Również turnieje stawiają głównie na Texas Hold’em i tutaj właśnie można liczyć na najlepsze nagrody. Z drugiej strony, specjalizowanie się w najpopularniejszych odmianach gier karcianych oznacza sporą konkurencję, zatem dojście na szczyt zarezerwowane jest tylko dla wąskiej grupki zawodowych graczy.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)