Jak zorganizować miejsce nauki dla dziecka? Zapoznaj się z naszymi…

Wybór odpowiedniego biurka, krzesła, dodatków, które sprawią, że dziecko z chęcią będzie zasiadało do nauki, może być trudny. Wszystko uzależnione jest od preferencji dziecka, jego wieku i wzrostu. Pomożemy Ci w zorientowaniu się, na co zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu miejsca nauki dla pociechy.

Estetyczny wygląd, porządek oraz dużo schowków

biurko dziecka

Juhan Sonin www.flickr.com zgodnie z licencją

Nie ma nic gorszego, niż dziecko rozkojarzone przez bałagan panujący na stanowisku do nauki. Odpowiednie uporządkowanie przestrzeni pozwala na zachowanie czystości i skupienie uwagi. Schowki nad biurkiem i w jego okolicy umożliwią przechowywanie potrzebnych materiałów. Dopasowane krzesło zapewni komfort użytkowania i zadba o prawidłową pozycję przy uczeniu się.

Wybór biurka, kluczowego elementu stanowiska do nauki

Prace Dyplomowe

Partner cyklu Edukacja

Biurko powinno mieć szerokość 80-90 cm oraz długość wynoszącą 120-160 cm, wysokość biurka uzależniona jest od wzrostu dziecka. Minimalne wymiary wolnej przestrzeni pod biurkiem to szerokość 70 cm i głębokość 60 cm. Przy dziecku najbardziej funkcjonalnym biurkiem będzie to z regulowaną wysokością, które dostosuje się do potrzeb rosnącego dziecka. Mebel wyposażony w pojemne szuflady i szafki zapewni porządek, oraz prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni, ponieważ każda praca czy rysunek będą miały swoje miejsce.

Zagospodarowanie przestrzeni, czyli odpowiednie ustawienie biurka w pokoju

Biurko najczęściej ustawia się w pobliżu okna tak, aby dostęp światła dziennego pozwolił na komfortową naukę. W przypadku dziecka praworęcznego światło dzienne i sztuczne (lampka na biurku) powinno padać z lewej strony, tak aby podczas pisania nie rzucało sobie cienia. Odwrotnej aranżacji dokonujemy przy dziecku leworęcznym – światło powinno padać z prawej strony.

Wybór ergonomicznego krzesła

Fotel na kółkach, który posiada regulację jest niezbędny przy wyposażaniu pokoju dziecka w kącik do nauki. Krzesło powinno posiadać podłokietniki, które zapewnią prawidłową postawę przy biurku. Dziecko siadając na dobrze dobranym krześle powinno mieć stopy oparte o podłoże i nogi zgięte pod kątem 90°. Dobre krzesło powinno podpierać odcinek lędźwiowy, dlatego też polecamy zainwestować w krzesło z regulowaną głębokością i wysokością oparcia. Tapicerka krzesła dla dziecka powinna być odporna na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu.

Sztuczne oświetlenie

Dobrze dobrana lampka oraz żarówka zapewnią mniejsze zmęczenie młodych oczu oraz większy komfort przy nauce. Dobra lampka na biurko powinna oświetlać jak największą powierzchnię i posiadać opcję regulacji (przybliżenie i oddalenie). Światło padające z lampki powinno mieć barwę zbliżoną do światła dziennego, które pobudza i poprawia koncentrację i przeciwdziała zmęczeniu spowodowanemu długą nauką.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)