Finansowe postanowienia w nowym roku

Okres poświąteczny to dobry czas na przejrzenie wydatków z upływającego roku i przebudowanie domowego portfela na taki, który pozwoli nam na oszczędzenie kilku groszy na podstawowych produktach i usługach, a przy tym uporządkowanie finansów.

Sposobów na przeprowadzenie rocznego bilansu i odbicia się od problemów w nowym roku jest kilkanaście, my w tym artykule przyjrzymy się tym najpopularniejszym.

Robimy porządek z wydatkami

finanse i oszczędnościPrzede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego ile realnie zarabiamy i ile wydajemy na miesięcznie na zakupy. Tylko w ten sposób będziemy mogli w sposób świadomy i odpowiedzialny określić na ile nas stać i czy dodatkowe obciążenia w postaci niewielkiego kredytu konsumenckiego nie obciążą wyraźnie naszego budżetu. Do planowania wystarczy nam arkusz kalkulacyjny w komputerze lub zwykły kalendarzyk, do którego przypinalibyśmy odpowiednio faktury i rachunki z zakupów. Te ostatnie warto posegregować w odpowiednie kategorie tematyczne, czyli np. opłaty za wodę, prąd i inne media oraz rozrywka, czy odzież. Efektów spodziewajmy się już po 2-4 miesiącach regularnego archiwizowania całej dokumentacji. Dzięki częstym uzupełnieniom i cyklicznym podsumowaniom będziemy też w stanie dość jasno określić jakiego typu koszty mają największy wpływ na kondycję naszego portfela.

Szukamy oszczędności

Nawet jeśli wydajesz znacznie mniej pieniędzy niż potrzebujesz, warto zbudować odpowiednio pojemny fundusz bezpieczeństwa, który pozwoli ci na uniezależnienie się od popularnych produktów bankowych takich jak popularne kredyty konsumenckie. Pamiętaj, że dziś kiedy wskaźnik bezrobocia jest najwyższy od kilku lat trudno o znalezienie stabilnej pracy. Oszczędności najlepiej szukać w mediach lub środkach czystości. Poza tym warto zapoznać się z najnowszymi ofertami banków – a w tym m.in. karty płatnicze z opcją tzw. cashback’u oraz inne. Niektóre karty debetowe pozwalają na oszczędzenie nawet do 4 % na tankowaniu na stacjach benzonowych przy spełnieniu kilku podstawowych warunków.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)