Drewno, laminat, bambus – wszystko o żaluzjach drewnianych

Żaluzje stanowią współcześnie jedną z najczęściej wybieranych form osłon okiennych. Uznaje się je za doskonałą alternatywę do zasłon czy firanek – łączą w sobie minimalizm i nowoczesny szyk. Idealnie sprawdzą się w sypialni nastolatka, kuchni, ale także w biurze czy galerii.

Wśród żaluzji, coraz większe zainteresowanie zyskują ostatnio te drewniane. Do ich produkcji wykorzystuje się ekologiczne i naturalne tworzywa, które odporne są na deformację mechaniczną. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje materiałów: drewno (półmatowe cienkie blaszki wykonane z naturalnego drewna pokryte lakierobejcą), laminat (cienkie blaszki z naturalnego drewna pokryte laminatem – żaluzje zyskują wówczas intensywniejszy kolor, wyglądają świeżo i nowo) oraz bambus (matowy, prasowany i pokryty bejcą). Z tych tworzyw, prócz samych osłon, wykonane są także: maskownica górnej rynny, belka dolna, pokrętło i końcówka sznurka.

W przypadku doboru żaluzji drewnianych do pomieszczenia, w przeciwieństwie do pozostałych osłon okiennych, nie należy kierować się względami praktycznymi, a jedynie estetycznymi – do łazienki wybierzemy inne niż do pokoju dziecka. Nie ma jednak problemów z montażem ich na różnych powierzchniach. Wyróżnia się cztery typy mocowania żaluzji: przy szybie (tylko dla żaluzji z lamelkami 25 mm), na ramie okiennej (najmniej inwazyjna metoda, również tylko dla żaluzji ze szczebelkami 25 mm), we wnęce lub nad wnęką – dla wszystkich szerokości żaluzji.

Producenci zadbali o jak największy komfort klientów tworząc wiele opcji dodatkowych możliwych do nabycia przy zakupie samych osłon. Konsument może wybrać stronę sterowania – czy mechanizm do podciągania żaluzji i sterowania lamelkami znajdować się będzie po prawej czy po lewej stronie. Ponadto czy w jego skład wchodzić będzie sznurek czy tasiemka, a może koraliki. W przypadku osłon z 25mm rozstawem szczebelków można fakultatywnie dopasować także prowadzenie boczne – cienką linkę biegnącą po obu bokach żaluzji mającą na celu utrzymanie jej przy szybie, gdy okno będzie otwierane lub uchylane.

Żaluzje stanowią niezawodną i praktyczną ochronę wnętrz przed nasłonecznieniem. Bogaty wybór kolorystyki umożliwia dopasowanie ich do niemal każdego pomieszczenia, a ponadto zagwarantowana jest trwałość kształtu i systemów sterujących tych osłon. Pomijając jednak ich praktyczne zastosowanie, mogą być montowane również tylko w celach dekoracyjnych, by zaspokoić potrzeby estetyczne nabywcy.

Najpopularniejsze żaluzje drewniane znajdziemy na: http://wolakrakzal.com.pl/produkty/zaluzje-poziome/zaluzje-drewniane-25-i-50-mm/

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)