Co wybrać – oprocentowanie stały czy zmienne?

Lokaty bankowe pozwalają zarobić, ponieważ są oprocentowane. Na rynku dostępne są lokaty o różnej wysokości oprocentowania. Jednak nie tylko pod tym względem oprocentowanie różnią się od siebie. Możemy również podzielić oprocentowanie na stałe oraz zmienne.

coins-1164601_960_720
Większość lokat bankowych posiada stałe oprocentowanie. Oznacza to, że klient z góry może policzyć ile zarobi na lokacie. Oprocentowanie stałe jest niezależne od sytuacji na rynku finansowym. Jest korzystne w przypadku spadku stóp procentowych, ponieważ niezależnie od tego nasze oprocentowanie pozostanie na niezmienionym poziomie. Dlatego, jeśli spodziewamy się spadku stóp procentowych, lepiej założyć lokatę ze stałym oprocentowaniem.

Niektóre banki oferują także zmienne oprocentowanie. Wtedy wysokość oprocentowania zmienia się okresowo i zależy od kilku czynników makroekonomicznych. Są to m.in. stopy procentowe oraz ceny pieniądza na rynku pożyczek międzybankowych. Zmienne oprocentowanie jest korzystne w przypadku spodziewanego wzrostu stóp procentowych. Jeśli RPP podwyższy stopy, będziemy mogli liczyć na większe odsetki z lokaty.

Przeważnie to lokaty krótkoterminowe posiadają oprocentowanie stałe. Lokaty na dłuższe terminy zapadalności zazwyczaj mają oprocentowanie zmienne. Jest to korzystne, ponieważ w długim okresie istnieje większe prawdopodobieństwo, że nastąpią zmiany na rynku finansowym.

Jednym z rzadziej spotykanych oprocentowań jest oprocentowanie progresywne. Nie jest ono uzależnione od żadnych czynników zewnętrznych, jednak ulega okresowym, stałym zmianom. Oprocentowanie progresywne może zmieniać się co miesiąc o stałą wartość. Może maleć lub rosnąć, chociaż banki najczęściej oferują lokaty z rosnącym oprocentowaniem. Lokaty z oprocentowaniem progresywnym jest chwytliwym produktem, ponieważ banki mogą je reklamować jako wysoko oprocentowane depozyty. Po prostu podawane jest oprocentowanie w ostatnim miesiącu. Należy uważać na takie oferty i sprawdzać średnie oprocentowanie.

Do tego aby porównać oprocentowanie i zdecydować, które będzie dla nas atrakcyjne, można skorzystać z rankingu lokat na blogu konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/04/rankingkontoszczednosciowych.html. Ranking lokat pozwoli nam w o wiele łatwiejszy sposób wybrać lokatę z najlepszym oprocentowaniem.

Zakładając lokatę należy również pamiętać, że oszczędności deponowane na lokacie zostają zamrożone na okres trwania umowy. Oznacza to, że zrywając wcześniej umowę, stracimy odsetki już nam naliczone. Jest to jedna z wad lokaty bankowej. Jednak z drugiej strony możemy liczyć na większe zyski, niż np. w przypadku kont oszczędnościowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)