Co słychać na krakowskim rynku nieruchomości?

Nie trzeba uważnie śledzić wszystkich ruchów na krajowych rynkach nieruchomości, by stwierdzić, że w ostatnim czasie panuje na nich naprawdę spore ożywienie. W największej mierze wynika ono z całą pewnością ze wzrostem zamożności polskiego społeczeństwa – coraz więcej naszych rodaków może bowiem pozwolić sobie na zakup własnego lokum.

Opisywany stan rzeczy najłatwiej zauważalny jest niewątpliwie w największych polskich miastach – a zatem również w Krakowie. Rynek nieruchomości w stolicy Małopolski jest bowiem jednym z najszybciej się rozwijających, a wszystkie mieszkania, działki i domy jednorodzinne, które trafią do sprzedaży od razu znajdują na nim nabywców. Warto zatem przyjrzeć mu się z bliska i spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, jakie nieruchomości cieszą się w dawnej stolicy Polski największym zainteresowaniem – tym bardziej, że wyniki takich badań naprawdę potrafią zaskoczyć.

apartment-406901_640

Jak pokazują prowadzone przez krakowskich pośredników w handlu nieruchomościami oraz działające w tym mieście firmy deweloperskie, największą popularnością cieszą się lokale usytuowane w budynkach wielorodzinnych. Chodzi tutaj zarówno o nowe mieszkania prosto od deweloperów, jak i lokale pochodzące z drugiej ręki – sprzedawcy jednych i drugich nie mają problemów ze znalezieniem ich nabywców. Trudno byłoby się jednak temu dziwić – wszak mieszkanie w bloku lub kamienicy wiąże się z wieloma udogodnieniami, na które lokatorzy pozostałych nieruchomości nie mogą niestety liczyć. Warto wspomnieć chociażby o dostępie do miejskiej sieci centralnego ogrzewania oraz ich dogodnej lokalizacji – większość z nich położona jest w ścisłym otoczeniu centrum miasta. W związku z tym rodzi się jednak pytanie o to, ile kosztuje mieszkanie w Krakowie – a odpowiedź na nie, niestety, nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać, bowiem ich ceny są bardzo różnorodne. Najtańsze kupimy już za nieco ponad sto tysięcy złotych, jednak jeśli zależy nam na naprawdę wysokim komforcie, musimy przygotować się na to, że z naszego portfela ubędzie nawet milion złotych.

Sporym zainteresowaniem cieszą się również jednorodzinne domy w Krakowie oraz gminach ościennych. Urbaniści i socjologowie w ostatnich latach notują coraz silniejszy trend wyludniania się miasta – najbogatsi mieszkańcy stolicy województwa małopolskiego wybierają bowiem mieszkanie poza jego granicami lub w jednej z położonych na jego obrzeżasz dzielnic willowych. Na kupców zainteresowanych kupnem takich nieruchomości czeka całe mnóstwo ofert: od zabytkowych domów, przez domy wybudowane w okresie Polski Ludowej, aż po nowoczesne, wzniesione w ostatnim czasie wille oferujące swoim przyszłym mieszkańcom wszystkie udogodnienia – łącznie z basenem czy sauną. Najbardziej majętni klienci interesują się również działkami budowlanymi, na których mogliby wybudować dom według wybranego przez nich projektu.

Nie sposób byłoby też zapomnieć o lokalach użytkowych oraz nieruchomościach przeznaczonych dla biznesu – ich liczba na krakowskim rynku stale rośnie, co w największym stopniu wynika na pewno z intensywnego rozwoju gospodarczego miasta.

 

źródło: http://dom-bud.pl

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)