Co po utracie pracy?

Niewiele osób zakłada, że pierwsze stanowisko pracy będzie tym właściwym i ostatnim. Dynamiczne zmiany na rynku pracy powodują, że sytuacja gospodarcza jest niestabilna. Zatrudnienie w firmie, do której przyszliśmy dwa, trzy lata temu może wyglądać dzisiaj zupełnie inaczej – nie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Przyczyn odejścia z pracy może być wiele. Pamiętaj jednak, że okazywanie swoich emocji to najgorsza rzecz na jaką możesz sobie pozwolić. W żadnym razie nie obwiniaj się i nie próbuj przekonywać, że odejście jest powodem Twojej niekompetencji lub braku zaangażowania. Postaraj się myśleć teraz o swojej przyszłości, nie zamartwiaj się na zapas, unikaj negatywnych emocji, które przynajmniej w najbliższym czasie będą Ci doskwierały. Spoglądaj na całe zajście z innej perspektywy.

Rynek pracy w Polsce

Nie pal także w żadnym wypadku za sobą mostów i nie wiń za decyzję o Twoim zwolnieniu swojego szefa lub przełożonego. Pamiętaj, że obracając się w społeczeństwie będziesz spotykał na znajomych, współpracowników itd. Dobra opinia w firmie, z której odchodzisz być może będzie przepustką do nowego miejsca pracy. Musisz podejść realnie i patrzeć wprzód, czasu nie dasz rady już cofnąć, a Twój żal i frustracja nie powinny przeszkadzać Ci w osiągnięciu sukcesu. Rynek pracy jeszcze wielokrotnie umożliwi Ci zdobycia zawodu lub stanowiska, o którym zawsze marzyłeś. Musisz zdać sobie sprawę np. z przyszłej rozmowy kwalifikacyjnej.

Wielu pracodawców spyta Cię o powody odejścia z poprzedniej pracy i stosunki z byłym szefem. Nie ma nic gorszego od narzekania na firmę, z której zostałeś zwolniony. Pracodawca w takiej sytuacji może utożsamić to ze sobą i zastanowić się co byłoby gdybyś takie imię z czasem wydawał na temat jego działalności. Złe stosunki to także wiele innych przeszkód, szczególnie w zamkniętych lub wyspecjalizowanych branżach, w których wiele osób zna się osobiście. Poczta pantoflowa rozchodzi się szybciej niż myślisz i w krótkim czasie może się okazać, że nie będziesz akceptowany w samym środowisku pracowników.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 7.6/10 (11 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)