Ceramika budowlana

Wyroby ceramiczne są doskonałym materiałem budowlanym. Ich głównym składnikiem jest konglomerat wypalanych mieszanek, z przewagą gliny. A zatem ceramika budowlana jest materiałem ekologicznym, przyjaznym środowisku. W zależności od temperatury wypalania rozróżnia się ceramikę o czerepach porowatych oraz spieczonych. Wyższa temperatura daje porowatość poniżej 5%, a zatem na ogół przeznacza się takie wyroby do wykończeni i dekoracji. Wykonuje się więc z niej płytki ścienne czy posadzkowe oraz sanitariaty. Niższa temperatura wypalania daje ceramikę o porowatości w granicach 5-20 %. Taka ceramika budowlana nazywana jest inaczej konstrukcyjną, bowiem wytwarza się z niej np. cegły, pustaki, rury, dachówki.

Ceramika budowlana jest więc głównym i najistotniejszym elementem składowym wszystkich budynków. Od piwnic aż po dachy. Jest to materiał idealny na długowieczne elewacje, nowoczesne, energooszczędne ściany, trwałe i piękne dachy oraz wytworne wnętrza.
Biorąc pod uwagę fakt, iż Polacy są niezmiernie przywiązani do sprawdzonych technologii, aż 76% budynków powstaje właśnie przy wykorzystaniu ceramiki budowlanej. Nie przepadamy za betonem komórkowym, chociaż jest on tańszy. Nie eksperymentujemy, dlatego wybieramy ceramikę budowlaną, którą wykorzystujemy nawet do budowy piwnic, chociaż akurat tutaj eksperci mają podzielone zdania. Konserwatyzm Polaków skłania nas do wyboru cegieł licowych, glazurowanych czy kształtowych. Ściany konstrukcyjne wznoszone są najczęściej z pustaków ceramicznych z domieszką wełny mineralnej.
Piękny i widoczny dach z dachówek ceramicznych to w zasadzie norma – 80% wszystkich dachów wykonana jest z ceramiki budowlanej! A zatem, jeśli nawet ktoś decyduje się na inny materiał do budowy domu – dach wręcz musi być z dachówek ceramicznych!

Dachówka ceramiczna wcale nie jest dużo droższa od innych materiałów. Stosowana jest od tysiącleci i uważana jest za najbardziej elitarny materiał kryjący polskie dachy. Taka dachówka jest zawsze modna i stanowi piękne uwieńczenie budynku.

Ozdobne elementy wykończeniowe z ceramiki budowlanej, dopełniają wymarzoną całość. Ceramika budowlana służy więc do konstruowania finezyjnych schodów, tworzy fantazyjne nawierzchnie podjazdów i ścieżek w ogrodzie. Można się tutaj wesprzeć różnorodnymi gotowymi elementami. Różne firmy proponują na przykład gotowe elementy schodów, rozmaitych słupków oraz dodatków.

Ceramika budowlana jest zatem mądrym i wyważonym kompromisem pomiędzy kosztami a autentyczną trwałością. Dom wykonany z ceramiki budowlanej będzie służył wielu pokoleniom. Do tego dochodzi, znakomita jakość, niskie koszty utrzymania oraz, co w naszych czasach ważne – ekologia, czyli zgoda z naturą. Koniecznie też należy wspomnieć o bardzo istotnej rzeczy. Otóż ceramika budowlana jest materiałem niepalnym! Eksperci traktują ją jako materiał ogniochronny i nietoksyczny w zetknięciu z płomieniami i żarem. Ceramika spełnia tutaj najbardziej surowe wymagania przeciwpożarowe. Jest zatem trwała, elegancka i bardzo bezpieczna.

źródło: http://lode.pl/produkty/elewacje.html

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)